افزایش آگاهی نسبت به بلوغ
۱۳۹۴-۱۲-۲۲
شکل ماه در شب
شکل ماه در شب
۱۳۹۴-۱۲-۲۳

علم نجوم

رصد آسمان- پارک علمی پروفسور بازیما

علم نجوم

علم نجوم یا اخترشناسی که در زبان یونانی از ترکیب اجزای astronomia = astron + nomos به معنای قانون ستارگان تشکیل شده است علم اشیاء سماوی (مانند ستارگان، سیارات، ستاره های دنباله دار ، کهکشان ها و پدیده هایی است که منشاء آنها در خارج از جو زمین است (مانند پدیده شفق قطبی (Aurora) و تشعشعات پس زمینه ای فضا). این رشته با رشته هایی مانند فیزیک، شیمی و فیزیک حرکت ارتباط تنگاتنگ دارد و همچنین با رشته فضاشناسی فیزیکی (پیدایش و تکامل جهان) ارتباط نزدیکی دارد. اخترشناسی یکی از قدیمی ترین علوم است. ستاره شناسان در تمدن های اولیه بشری به دقت آسمان شب را بررسی می کردند و ابزارهای ساده ستاره شناسی از همان ابتدا شناخته شده بودند. با اختراع تلسکوپ، تحولی عظیم در این رشته ایجاد شد و دوران ستاره شناسی جدید آغاز گردید.

براساس مشاهدات مستقیم از طریق فضاپیماها و سفرهای فضایی و نمونه برداری از سیارات پیشرفت خوبی را تجربه کرده است. مأموریت های فضایی و استفاده از سیاره پیماهای مجهز به حس گرهای قوی به ما کمک می کند از مواد تشکیل دهنده سطح سیاره نمونه برداری کنیم و همچنین با استفاده از حس گرها مواد لایه های عمیق تر را شناسایی کرده و در نهایت مواد را برای بررسی بیشتر به زمین منتقل کنیم.

کهکشان

مطالعه اجرامی که درخارج از کهکشان راه شیری قرار دارند به یک علم جدید تبدیل شده که شاخه ای از اخترشناسی محسوب می شود. دراین علم نحوه پیدایش و تکامل کهکشان ها، ساختار و طبقه بندی آنها ، کهکشان های فعال وگروه ها و خوشه های کهکشانی مورد بررسی قرار می گیرند . بررسی گروه ها وخوشه های کهکشانی در درک بهتر از ساختار کلی کیهان نقش مهمی ایفا می کند.

اغلب کهکشان ها دارای شکل منحصر به فردی هستند که طبقه بندی آنها را آسان می کند. به طورکلی کهکشان ها به انواع مارپیچ، بیضوی ، و نامنظم تقسیم بندی می شوند.

همانطورکه از نام کهکشان بیضوی پیداست سطح مقطع این کهکشان بیضی شکل است . ستارگان در مدارهای تصادفی به دور کهکشان می چرخند. دراین کهکشان ها غبار میان ستاره ای وجود ندارد و یا به ندرت یافت می شود و نقاط تولید ستاره دراین نوع کهکشان بسیار کم هستند. ستارگان این کهکشان عموماً مسن هستند کهکشان بیضوی عموماً درمرکز خوشه های کهکشانی یافت می شوند و ممکن است در اثر ترکیب کهکشان بزرگ به وجود آیند.

کهکشان مارپیچ معمولاً از یک صفحه دوار مسطح تشکیل شده که یک برآمدگی میله مانند در مرکز آن قرار دارد و بازوهای نورانی مارپیچی از آن خارج می شوند. این بازوها نواحی پر گرد و غباری هستند که درناحیه تولید ستاره قرار دارند و این مناطق ستاره های جوان بسیار بزرگ رنگ آبی را در برابر دیدگان مان قرار می دهند. کهکشان های مارپیچ با هاله ای از ستاره های پیر احاطه شده اند. کهکشان های راه شیری و آندرومدا کهکشان های مارپیچ هستند.

2 دیدگاه ها

  1. حسام الدین سید کلالی گفت:

    سلام
    متاسفانه ما که از پارک بازدید کردیم فرصت نشد بریم افلاک نما میشه دفعه دیگه فقط برای افلاک نما بلیط بگیریم؟ ممنون

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *