خواندنی‌های روبان صورتی

۱۳۹۴-۱۲-۲۲

افزایش آگاهی نسبت به بلوغ

نوجوانی و بلوغ بهار زندگی است و به عنوان مرحله ای از زندگی، پدیده ای نوظهور ولی در عین حال از حیاتی ترین مراحل زندگی انسان است و توأم با تغییرات سریع جسمانی، جنسی، شناختی، روانی و اجتماعی است. تغییرات ناگهانی و سریع در هنگام بلوغ موجب نگرانی و دستپاچگی نوجوانان می شود و در نهایت مشکلات عدیده جسمی، روحی- روانی را ایجاد می نماید.
۱۳۹۴-۱۲-۱۴

تغذیه در دوران بلوغ

دوران بلوغ یکی از مهم ترین دوره‌های زندگی است، چرا که در این دوران جهش رشدی اتفاق می‌افتد. رشد نوجوانان، به خصوص دختران در این دوران تسریع می شود و در نتیجه نیاز به مواد مغذی در آنها افزایش پیدا می‌کند و در صورتی که از طریق یک برنامه غذایی متعادل، متناسب و متنوع به این نیاز پاسخ داده نشود، امکان رسیدن به رشد مطلوب به دست نخواهد آمد و دختران بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرند.
۱۳۹۴-۱۲-۱۳

بلوغ و ضرورت انجام فعالیت بدنی

ورزش مناسب باعث افزایش ظرفیّت شخصیّتی نوجوان می شود و تحمل او را در برابر مشکلات زندگی بیشتر می کند. تمرين هاي منظم و فعاليت های بدني به كودكان و نوجوانان كمك مي‌كند تا استخوان ها، عضلات و مفاصل سالمي داشته باشند؛ وزن بدنشان متناسب باشد و نيز فعاليت هاي بدني در عملكرد قلب و ريه نيز تاثير بسزايي دارد. اين امر در ايجاد هماهنگي حركت مشاركت نموده و به پيشگيري و تنظيم اضطراب و افسردگي كمك مي‌كند.‏